poniedziałek, 13 czerwca 2011

Obozowe rady

Obóz już za 3 tygodnie :) związku z tym kilka porad i informacji

 1. Pakowanie tira odbędzie się 26.06 o godz 9:00 pod 158 ul. Strąkowa.Obowiązkowe dla wszystkich ze względu, że w ten dzień przynosimy nasze zapakowane plecaki na obóz, które pojadą sobie na obóz tirem i nie będziemy musiały ich nosić do obozu i nie będą zabierać nam miejsca w pociągu. Wiemy, że jest to  niedziela, ale niestety kwaterka tego dnia musi wyjechać na obóz a tiry przez weekend mają zakaz jeżdżenia dlatego musimy trochę popracować w niedzielę przyjdźcie chociaż na chwilę i zobaczcie co się dzieję jest bardzo fajna atmosfera dużo się dowiecie możecie wyjść i wrócić do domu kiedy chcecie.
 2. Do pociągu zabieramy małe plecaki w których będzie: jedzenie i picie na drogę dokumenty w tym PODBITA LEGITYMACJA !!! podkoszulek, spodenki, mokre chusteczki, gitara.
 3. Wyjeżdżamy w pełnym umundurowaniu! (plecione pasy i suwaki , proporce zastępów, polary szczepu, kołnierzyki proszę zapakować do plecaków).
 4. Na dworcu PKP Płaszów będę rozdawać waszym rodzicom kartki z informacją w jakich dniach godzinach i do kogo można dzwonić, by się z wami mogli rodzice kontaktować na obozie.Jeśli ktoś chcę ze mną porozmawiać na temat zabrania tel. komórkowego na obóz to proszę dzwonić.
 5. Również na dworcu będę miała puste druki o przynależności do ZHR jeśli ktoś mi ich nie oddał albo są one pisane ręcznie a nie drukowane będę jeszcze na dworcu prosić waszych rodziców o podpisanie ich .
 6. Każda druhna na obóz ma mieć pleciony pas skórzany-są one do dostania u mnie na zamówienie więc proszę dopilnujcie byście oddały klamry z pasów zastępowym jak najszybciej . Koszt 15 zł w tym jest pas i suwak .
 7. Jak się pakujemy i co zabieramy na obóz ...
 • Najlepiej, jeśli harcerka spakuje się samodzielnie tak, aby później wiedziała, co ma i gdzie tego szukać.
 • Oznaczamy wszystkie swoje rzeczy zwłaszcza menażki kubki, sztućce, elementy umundurowania, by każdy wiedział , która rzecz jest na pewno jego.
 • Należy pakować się tak, aby rzeczy były posegregowane według jakiegoś klucza (np. bielizna i ręczniki razem, buty w oddzielnej kieszeni plecaka). Dzięki temu wyjęcie potrzebnych rzeczy będzie szło sprawnie.
 • Pakujemy się w duży plecak, pojemność nie powinna przekraczać 60 - 80 litrów. Na obóz nie wolno spakować się w torbę. W trakcie drogi do obozowiska torba staje się ciężka i niewygodna. Styl harcerski wymaga, by spakować się w plecak i nie nieść nic w ręku. Poza tym, plecak będzie potrzebny podczas wędrówki. Jeśli już nie mamy miejsca w plecaku, to można przytroczyć coś do plecaka, ale robimy to w taki sposób, by plecak nie wyglądał jak toboł Jasia Wędrowniczka, czyli staramy się przytroczyć te rzeczy, które będą wyglądać estetycznie i nie będą się majtać na lewo i na prawo. Do troczenia używamy pasków trocznych a nie sznurka. Sznurek często się luzuje, a rzeczy mogą wypaść po drodze lub w ładowni autokaru. Elementy, które są przytroczone, powinny ŚCIŚLE przylegać do plecaka.
 • Oto kilka rad, zanim zaczniesz pakowanie:
 • Przed pakowaniem, należy sobie zrobić listę. Często zapominane są elementy umundurowania a zabierane są rzeczy mało potrzebne.
 • Rzeczy potrzebne zaraz po przyjeździe, należy spakować na wierzch (zapasowa koszulka, bielizna, skarpety, mały ręcznik, menażka, niezbędnik, latarka). Należy pamiętać, że po przyjeździe harcerze nie będą mogli się rozpakować przez co najmniej dwa dni (do czasu ukończenia pionierki) Szukanie najpotrzebniejszych rzeczy wywołuje bałagan a co za tym idzie rzeczy mogą się zapodziać, lub po prostu pobrudzić.
 • Rzeczy cięższe pakujemy na sam dół, spakowane na górze kołyszą w trakcie marszu.
 • Miejmy nadzieję że nie będzie padać, ale zawsze należy mieć pod ręką kurtkę przeciwdeszczową. Kiepsko zaczynać obóz, od suszenia przemokniętej odzieży.
 • Śpiwór należy zawinąć w plastikową torbę (np. na śmieci) aby uniknąć przemoczenia i dopiero tak zabezpieczony śpiwór wkładamy do pokrowca.
 • Nie polecamy brania na obóz jaśka lub poduszki. Zajmuje bardzo dużo miejsca w plecaku, a najczęściej i tak nie jest używany na obozie.
 • Warto oznaczyć przed wyjazdem elementy swojego umundurowania, menażkę i niezbędnik.
 • W ten sposób uniknie się pomyłki na obozie, gdy w namiocie harcerki będą miały podobne wyposażenie. Marker z menażki się zmywa, trwalsze jest wytłoczenie np. inicjałów lub przywiązanie czegoś na stałe.
 • Dobrym pomysłem, jest zszycie wywijek i getrów. W ten sposób można uniknąć szukania „zgubionych” elementów umundurowania.
 • Ostatni krok to dopasowanie plecaka do figury:
  Plecak należy dopasować do grubości ubrania, przenoszonego ciężaru, terenu w jaki się udajemy. PAMIĘTAJ! Plecak należy dopasowywać dopiero wtedy, kiedy jest zapakowany!
  Dopasowanie pustego plecaka to tylko strata czasu...
  Jak dopasować? Założyć plecak. Wyrównać paski, dociągając za pomocą regulacji. Plecak powinien przylegać do sylwetki, nie może „wisieć” na was!.

W razie jakiś pytań proszę dzwonić pytać chętnie pomogę :)

Na ostatniej zbiórce wypisywałyśmy co przyda się na obozie:

 • kora brzozowa
 • gwizdek
 • mokre chusteczki
 • kalosze
 • jeśli nie w spisie ekwipunku proszę zabrać strój kąpielowy i strój obrzędowy składający się z (bundezwery lub innej ciemnej kurtki ewentualnie bluzy, przepaski biało czerwonej na ramię z wyszytą Polską walczącą oraz kto ma nieśmiertelnik.
 • kapelusz, lub inne nakrycie na głowę.
 • rękawiczki robocze, które trzeba zapakować na górę plecaka.
 • Jeśli ktoś ma hamak i chcę go zabrać proszę przywieźć na pakowanie tira schowamy go do skrzyni.

6 komentarzy:

 1. Asia Lenczowska czy na obóz mogłabyś wziąść książkę "Nieprzetarty szlak" albo "Leśna drużyna"?

  Zuza S.

  OdpowiedzUsuń
 2. ok. wezmę. piszcie na maila jakie jeszcze chcecie, bo niektórych może nie być w bibliotekach

  OdpowiedzUsuń
 3. W żadnej bibliotece nie ma ,,Pod totemem słońca"
  Wezmiesz taka?

  proszę

  Natalia B.

  OdpowiedzUsuń
 4. I "Gawędy przy ognisku"

  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 5. ok. nie ma sprawy. wszystkie książki z waszych stopni mam w domu.

  OdpowiedzUsuń